Transport do Słowenii

Słowenia dysponuje aktualnie siecią autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości około 660 km. Stale są prowadzone remonty dróg i budowy nowych, dzięki czemu sieć się rozbudowuje.

Autostrady w Słowenii

Na słoweńskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h.  Drogi te noszą nazwę Avtoceste i oznaczane są zieloną tabliczką z numerem: A1, A2, A3, A4, i A5. Tak więc planując transport Słowenia, należy uwzględniać te kwestie.

Autostrada A1 ma 248 km i wiedzie od granicy z Austrią przez Šentilj, Maribor, Celje, Ljubljanę ,Postojnę, aż do Dekani. Autostrada A2 ma 183 km i wiedzie przez: granicę z Austrią – Predor Karavanke – Kranj – Ljubljana – Novo Mesto – Brežice – Obrežje. Autostrada A3 ma zaledwie 11,7 km i prowadzi od Divača (A1) przez Fernetiči  do granicy z Włochami. Autostrada A4 ma 33,7 km i prowadzi od Silvinicy, przez Hajdinę, Draženci – Gruškovje do granicy z Chorwacją. Autostrada A5 prowadzi z Mariboru, przez Vučja vas, Beltinci do granicy z Węgrami. Ma 79,6 km długości.

Drogi ekspresowe w Słowenii

Na słoweńskich drogach ekspresowych obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Dróg tej kategorii jest 6, oznaczonych jako  H2, H3, H4, H5, H6 i H7.

Droga ekspresowa H2 prowadzi od Pesnicy na trasie autostrady A1, przez Maribor do Slivnicy i ma 7,2 km długości. Droga H3 ma 12 km i jest to północna obwodnica Lublany. Około 41 km ma droga ekspresowa H4, która wiedzie od Razdrto, Vipavę, Ajdovščinę, Novą Goricę, Vrtojbę, do granicy z Włochami. Od tej samej granicy prowadzi droga ekspresowa H5, poprzez Škofije, Dekani (A1), Koper do Luciji. Ma 15 km. Droga ekspresowa H6 zaczyna się w Koperze, prowadzi przez Šmarje i Sečovlje do granicy z Chorwacji. Ma 14 km. Tylko 3 km liczy sobie droga ekspresowa H7 na granicy z Węgrami.

Opłaty na drogach w Słowenii

Trzeba pamiętać przy podróżowaniu po słoweńskich autostradach i drogach ekspresowych, że przejazdy po nich jest płatny. Opłata polega na wykupieniu winiety, którą nakleja się na przednią szybę. Winiety są zróżnicowane dla różnych typów pojazdów, a cena uzależniona jest od okresu ich ważności.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *